11 - Október

Vrlo je važno sakupljati biljke po principu ekološke održivosti! Glog (Crataegus monogyna) – plod Čuo sam da je glog jedna od najvažnijih biljaka na svijetu, a priznajem da je moja omiljena biljka. Trudim se da ne budem previše pristran 😉 Zanimljivosti Njegovi ostaci pronađeni su i u 9000 godina staroj keramici! A Kinezi su u …

11 - Október Read More »

10 - Szeptember

Vrlo je važno sakupljati biljke po principu ekološke održivosti! Lucerna ili plava djetelina (Medicago sativa) – cvijet Možda ni jedno drugo povrće ili voće ne sadrži toliko vitamina i minerala kao lucerna. Prema predaji, Arapi su prvi otkrili lucernu prije otprilike dvije tisuće godina i nazvali je ocem svih namirnica. Zanimljivosti Lucerna je izuzetno bogata vitaminima, …

10 - Szeptember Read More »

9 - augusztus

Vrlo je važno sakupljati biljke po principu ekološke održivosti! Zlatnica (Solidago gigantea) – cvijet Zlatnice su medonosne biljke i cijenjena pčelinja ispaša u kasno ljeto i ranu jesen. Izumitelj Thomas Edison istraživao je potencijal zlatnice kako bi se od listova značajnih zbog udjela lateksa istražila mogućnost izrade automobilskih guma.  Zanimljivosti Također se koristila kao biljka za …

9 - augusztus Read More »

8 - Július

Vrlo je važno sakupljati biljke po principu ekološke održivosti! Divlja mrkva (Daucus carota) – cvijet Divlja mrkva je rodu sa uzgojenom mrkvom iz naših vrtova, pa njezino korijenje i lišće možemo koristiti u juhama. Zanimljivosti Uz divlju mrkvu vezana je i jedna zanimljiva legenda. Središnji je cvijet često crvenkaste boje, prema legendi, ta pojava ima …

8 - Július Read More »

8 - Június

Vrlo je važno sakupljati biljke po principu ekološke održivosti! Lipa (Tilia) – cvijet Lipa je porijeklom iz Karpatskog bazena i rasprostranjeno je širom svijeta. Ima lijepu krošnju i mirisne cvjetove. Jedna je od naših najznačajnijih i najpoznatijih ljekovitih bilja. Zanimljivosti U antičko doba cvijet lipe povezivali su s božicom Venerom pa je imao važnu ulogu u …

8 - Június Read More »

6 - Június

Vrlo je važno sakupljati biljke po principu ekološke održivosti! Kamilica (Matricaria chamomilla) – cvijet Jednogodišnja biljka s brojnim ljekovitim djelovanjem, jedna je od naših najpoznatijih i najkorisnijih biljaka. Zanimljivosti Kamilica je već u antičko doba bila jedna od najpoznatijih biljaka. Danas se također često i svestrano koristi zbog svog antiseptičkog, protuupalnog, spazmolitičkog, bolnog, umirujućeg i …

6 - Június Read More »

5- Május

Vrlo je važno sakupljati biljke po principu ekološke održivosti! Crvena djetelina (Trifolium pratense) – cvijet Izvorno raste diljem Europe, zapadne Azije i sjeverozapadne Afrike, ali se sada uzgaja u mnogim drugim dijelovima svijeta. Cvate od svibnja do rujna. Zanimljivosti Ovu su biljku već poznavali i koristili Rimljani, Grci, pa i Kelte, a cijenile su je …

5- Május Read More »

4 - Május

Vrlo je važno sakupljati biljke po principu ekološke održivosti! Obični bagrem (Robinia pseudoacacia) – cvijet Bila je autohtona biljka Europe u Tercijaru. No, kao posljedica velikih geoloških promjena, nestala je s našeg kontinenta zajedno s mnogim drugim biljkama i ostala nepoznata sve do 17. stoljeća. U Europu je prenesen između 1601. i 1635. godine. Jean …

4 - Május Read More »

3 - május

Vrlo je važno sakupljati biljke po principu ekološke održivosti! Glog (Crataegus monogyna) – cvijet i list Čuo sam da je glog jedna od najvažnijih biljaka na svijetu, a priznajem da je moja omiljena biljka. Trudim se da ne budem previše pristran 😉 Zanimljivosti Njegovi ostaci pronađeni su i u 9000 godina staroj keramici! A Kinezi …

3 - május Read More »

2 - Április

Vrlo je važno sakupljati biljke na principu ekološke održivosti! Puzava dobričica (Glechoma hederacea) – cvjetni izdanak – ožujak – travanj Puzava dobričica je vrlo česta biljka, može se naći praktički posvuda na kugli zemaljskoj, porijeklom je iz Europe i Azije, ali je unesena i na druga mjesta. Zanimljivosti Prije proširenja hmelja se zbog gorkog okusa …

2 - Április Read More »

hu_HUHungarian